12 Eylül 1980 tarihinde Ağrı’nın Tutak ilçesinde doğan Yunus Kılıç, ilkokulu Isaabat köyünde, ortaöğrenimini Tutak İmam Hatip Lisesi ve Ağrı Naci Gökçe Lisesinde tamamladı. Atatürk Üniversitesinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden 2004 yılında mezun oldu. 2012 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Eğitim Yönetimi ve Denetimi“ üzerine yüksek lisans yaptı.
2001 yılından itibaren Erzurum, Erzincan, Bayburt’da hizmet veren 5 tane özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi ile  Uzmanlar Özel Eğitim Kurumları Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.  2017 yılından beri 2500 kurum 50000 calisani 370000 bin ogrenciye hizmet veren  Özel Eğitim Kurumları Derneği Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
Engelli vatandaşlarımızın kaliteli yaşam sürmesi ve yaşadıkları tüm engellerin ortadan kaldırılmasını bir sosyal sorumluluk olarak gören Yunus Kılıç, engelli kardeşlerimizin daha iyi eğitim almaları için Bakanlık düzeyinde birçok toplantı, çalıştay düzenledi. Göreve geldiği günden bugüne, Milli Eğitim Bakanlığı,Maliye ve hazine bakaniligi ,ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun desteğini almak, engelli öğrencilerimize daha güvenilir ve etkili eğitim verebilmek, ailelerimizin sorumluluklarını kurumlarımızla paylaşmak için girişimlerde bulundu, farkındalık yaratacak projelere imza attı.
Engelli öğrencilere hizmet veren kurumların teknolojinin olanaklarından yararlanması, ülkemizde hizmet veren tüm kurumların birbirine yakın standartlara kavuşması için çalışmalarını sürdüren Yunus Kılıç, 2023 Eğitim Vizyonu’nda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin önemini artırmak için çalışmalarını sürdürmektedir.