Büyük Hayaller, Eğitime Yatırım

Çocuklar, gençler, eğitimciler ve veliler birkaç gün sonra yeni eğitim-öğretim yılına “merhaba” demeye hazırlanıyor. Öğrenciler, 3 ay uzak kaldıkları okullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye, liseden de üniversiteye geçenlerde de heyecan hakim. Yeni eğitim-öğretim yılının başarılı geçmesini umut ediyorum.
Hemen hemen birkaç yılda bir değiştirilen müfredatı bir kenara bırakıyorum ve eğitimle ilgili düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bugüne kadar farklı yollar denedik bazıları başarılı bazıları eksik bazıları da eğitimin ayağına kurşun sıkmak oldu adeta.
Gelecek yıllarda başarılı olmak için bildik metotların yanı sıra farklı çalışmalara da adım atmak gerekmektedir. Çocuklara düşünmeyi, sorgulamayı, itiraz etmeyi (fikrini söylemeyi) ve geleceğe ilişkin hedefler belirlemeyi anlatmak ve öğretmek zorundayız. Aksi halde düşünmekten yoksun, hayatı sıradan yaşayan, önüne ne gelirse yiyen, ülkesine ve milletine faydasız nesiller yetiştiririz de farkında olmayız.
Her şey hayalle başlar, hedeflere zengin hayal kuran ve bu düşüncelerini fiiliyata geçirenler daha rahat ulaşır. Zengin fikirlerin başlangıcı geniş hayallerdir. Bu eğitim için de geçerlidir, iş hayatı için de sosyal yaşam için de… Zengin hayalleri de en fazla çocuklar kurar. Dünyanın farklı kıtalarında başarılı işlere imza atan yüzlerce çocuk bulunmaktadır. Ülkemizde de farklı fikirlere sahip çok sayıda çocuk/gencin olduğundan şüphem yoktur.
Zengin fikirlere sahip çocuklara ulaşımın ilk noktası ortaokul ve liselerdir. Bu yaştaki çocuklarda “uçuk” fikirler çok fazladır. Öğretmenlerin gözetiminde, farklı işlere ilgi duyan, proje geliştiren, düşünülmeyeni düşünen çocuklara/gençlere ulaşım daha da kolay olacaktır.
Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve liselerde yapılacak ön araştırmayla farklı fikirlere ulaşmak mümkün olacaktır. Gazete sayfaları ve televizyon ekranlarında bazen elinden tutulan ve destek verilen mucit çocuk haberlerini okumakta ve seyretmekteyiz. Bu çocukların sayısının artırılması ve ülkemizin zengin beyinlerini çoğaltmak bizim elimizdedir. Yeter ki öğretmenlerin desteğiyle farklı fikirleri olan yenilikçi düşünceye sahip çocuklara ulaşalım.
Bunların hepsi taze dimağlara yatırımla mümkündür, çocuklarımıza, gençlerimize yatırım yapmak zorundayız. Bakın yatırım yapın/yapalım, demiyorum. Yapmak zorundayız, bunun dışında başka yol yok.
Konu çok uzun ve benim de dertli olduğum bir alan. Yazmakla bitmez.
Velhasıl, ülkemizde daha küçük yaşlarda farklı planlar yapan, kimsenin düşünmediğini düşünen onlarca hatta yüzlerce çocuk var. Ancak imkânsızlık ve gerekli desteği görememe gibi nedenlerden dolayı körelip gitmekteler. Bu çocuklar, büyük şirket ve kurumların kendilerine ulaşmasını beklemektedir. Bu konuda öğretmenlerimize çok büyük vazifeler düşmektedir. Aydınlık yarınlar için bugün değil de ne zaman?

YENER DOĞRUER